Sağlık web sayfamıza hoşgeldiniz !!!!

 

Kategoriler

sol menü ok Ana sayfa
sol menü ok Hastalıklar
sol menü ok İncelemeler
sol menü ok Çocuk Sağlığı
sol menü ok Sağlıklı Yaşam
sol menü ok Tedavi Önerileri
sol menü ok Yaşlılık
sol menü ok Psikoloji
sol menü ok İlkyardım
sol menü ok Tıp Sözlüğü
sol menü ok Sağlık Bilgileri
sol menü ok Sağlığımız
sol menü ok İlaçlar
sol menü ok Şifalı Bitkiler
sol menü ok Hastaneler
sol menü ok Sağlıklı Yemek Tarifleri

Sağlık

sol menü ok İnsan ve Çevresi
sol menü ok Sağlık Bilgisi
sol menü ok Beslenme
sol menü ok Vitaminler
sol menü ok Zayıflama
sol menü ok Egzersiz
sol menü ok Beden Bakımı
sol menü ok Ağız Sağlığı
sol menü ok Uyku
sol menü ok Kötü Alışkanlıklar
sol menü ok Tütün
sol menü ok Alkol
sol menü ok Uyuşturucular
sol menü ok Uyarıcılar

Başlıca Hastalıklar

sol menü ok Doğuştan Hastalıklar
sol menü ok Enfeksiyöz Hastalıklar
sol menü ok Ruhsal Hastalıklar
sol menü ok Depresyon
sol menü ok Nevroz
sol menü ok Psikoz
sol menü ok Ateş
sol menü ok İltihaplanma
sol menü ok Yaralar
sol menü ok Urlar
sol menü ok Kanser
sol menü ok Ödem
sol menü ok Mide-Bağırsak Hastalıkları
sol menü ok Damar Hastalıkları
sol menü ok Kan Hastalıkları
sol menü ok Böbrek ve İdrar Yolu
sol menü ok Sinir Hastalıkları
sol menü ok Beyin Hastalıkları
sol menü ok Solunum Sistemi Hastalıkları
sol menü ok Omurilik Hastalıkları
sol menü ok Kemik ve Eklem Hastalıkları
sol menü ok Kas Hastalıkları
sol menü ok Deri Hastalıkları
sol menü ok Kalp Hastalıkları
sol menü ok Kulak Hastalıkları
sol menü ok Cinsel Hastalıklar

Tedavi

sol menü ok İlkyardım
sol menü ok Doktor
sol menü ok Muayene
sol menü ok Radyolojik Muayene
sol menü ok İlaçlar
sol menü ok Ağrının dindirilmesi
sol menü ok Ruhsal Etkili İlaçlar
sol menü ok Antibiyotikler
sol menü ok Hastane
sol menü ok Ameliyat
sol menü ok Doku ve Organ Nakli
sol menü ok Radyoterapi
sol menü ok Diş Tedavisi
sol menü ok Psikiyatrik Tedavi
sol menü ok Doğal Tedavi
sol menü ok Homeopati
sol menü ok Akupunktur

 
 
Spermanın İncelenmesi
Erbezinde oluşan erkek eşey hücreleri ya da spermalar, bazı maddelerle ve salgılarla karıştıktan sonra dışarı atılır.

Erkekte üreme organları başlıca iki bölümden oluşur: Erkek eşey hücreleri ya da spermaların oluştuğu iki erbezinden oluşan eşey bezleri ve ersuyunun içinden geçtiği kanallar. Boşaltıcı yolların sonundaki siyek hem idrar yollarının, hem de sperma kanallarının sonlandığı ortak bir kanal işlevi görür. Erkekte siyeğin büyük bölümü çiftleşme organı olan kamışın içindedir.
 
 
Erbezleri
Erkekte eşey hücreleri erbezlerinde oluşur. Her biri yaklaşık 18 gr ağırlığındadır; uzunluğu 4-5 cm, eni 2,5 cm, kalınlığı 3 cm'dir. Embriyon evresinde karın duvarının arkasında birinci bel omuru düzeyinde yer alırken, dölütsel yaşamın altıncı ayında aşağı inmeye başlayarak kasık kanalının içine girer ve erbezi torbasının (skrotum) içine yerleşir. Erbezi torbası deri ve kas dokusundan oluşur ve iki bacağın birleştiği, yerde bulunur. İçindeki bağdoku yapısındaki duvar iki erbezini birbirinden ayırır. Sperma kordonu ile yukarıda asılı duran, aşağıda da erbezi torbası bağı ile deriye bağlanan erbezleri oldukça hareketlidir.

Bağdoku yapısındaki kılıf (akkılıf [tunica albuginae]) erbezini tümüyle sararken organın içine gönderdiği uzantılarla erbezini 250-300 tane piramit biçimli bölüme ayırır. Bu bölümlerin her birinde 1-3 kıvrımlı borucuk bulunur; birbiri üzerinde defalarca kıvrılmış olan bu borucuklar açıldığında boyu 1 m'yi bulabilir. Kıvrımlı borucuklar ile düz borucukların tümü erbezinin ortasında birbiri ile birleşir. Kıvrımlı borucukların arasında bunları birbirinden ayıran sıkı bir bağdoku vardır. Bu dokunun içinde erbezlerinin hormon salgısından sorumlu olan Leydig hücreleri yer alır.
 
 
Spermaların Oluşumu
Kıvrımlı borucukların çapı yaklaşık 0,16-0,20 mm'dir; duvarları tabanı oluşturan bir alt katman üstüne dizilmiş çok katlı yassı epitelden oluşur. Epitel hücreleri, çeşitli olgunlaşma dönemlerinde bulunan eşey hücreleridir. Daha dış katmanlardan içe doğru, epiteli oluşturan hücrelerin olgunlaşma düzeyi de artar. Böylece, en dış katmanda henüz hiç olgunlaşmamış olan spermatogon adlı öncü hücreler bulunurken, en iç katmanda olgunlaşmasını tamamlamakta ya da olgunlaşmış olan tip I spermatositler, tip II spermatositler ve spermatitler bulunur. Spermatitler, sperma adı verilen olgun eşey hücrelerine dönüşerek gelişmesini tamamlar ve bu sırada Sertoli hücrelerinin besleyici özelliklerinden yararlanmak üzere bu dev hücrelere tutunur.

Sperma olarak bilinen olgun eşey hücreleri oldukça uzundur; çekirdeği taşıyan yumurta biçimli bir baş bunun altındaki boyun ile ara bölüm ve altta yer alan bir kuyruktan oluşur. Bu aşamaya gelmiş hücre artık döllemeye hazırdır; kıvrımlı borucuğun duvarından koparak boşluğa düşer, kuyruğunun yardımıyla çıkış yoluna doğru hareket etmeye başlar.

Sperma kanallarının siyek içine açıldığı bölgede siyeğin çevresinde prostat yer alır. Bu organ biçim ve boyut açısından büyük bir kestaneye benzetilebilir. Organın ön bölümü çatı kemiklerinin birleşme noktasıyla, arkası ise düz bağırsakla komşudur. Salgı işlevi olan prostat, ersuyunun kıvam ve bileşim açısından son halini almasına çok önemli katkıda bulunur.
Ersuyu Nedir ?
Ersuyu, boşalma sırasında dışarı atılır. Çeşitli salgıbezlerinden (erbezleri, epididim, prostat, torbacık bezi ve Cowper bezleri) salgılanan sıvıların karışımından oluşur. Yoğun ve akıcı kıvamlı, beyazımsı, kendine özgü kokulu ve miktarı 2-5 ml arasında değişebilen bir sıvıdır.

Dış ortama atıldıktan yaklaşık 30 dakika sonra bu fiziksel özelliklerini büyük ölçüde yitirerek akıcı hale gelir.

1 gr erbezi dokusunda her gün yaklaşık 10 milyon sperma ürediği saptanmıştır. Bunların önemli bir bölümü epididimde yok edilmekte, ancak küçük bir bölümü kıvrımlı borucuklara ulaşmaktadır. Bunun nedeni tam olarak anlaşılmamakla birlikte, radyoizotoplarla yapılan bazı araştırmalar bu olayın nedeninin spermaların içerdiği bazı metabolizma ürünlerinin vücudun bağışıklık sistemini uyarması ile ilgili olduğunu ortaya koymaktadır. Genç spermalar metabolizma ve yapı açısından olgunlaşmamıştır, bu yüzden yumurtayı dölleyemez. Bu hücrelerin dölleme yeteneklerini kazanmaları için yukarıda sayılan salgılarla karışmış olmaları gerekir. Birçok hayvan türünde spermaların dölleme yetenekleri ayrıntılı olarak incelenebilmiştir. Örneğin, tavşanlarda yapılan araştırmalar birkaç dakika önce vücut dışına atılan taze ersuyundaki spermaların deney tüpünde bulunan yumurta hücresini dölleyemediğini göstermiştir. Spermanın dölleme yeteneğini kazanması için döllemenin dişi üreme organlarında gerçekleşmesi gerekir. Sperma önce belirli bir süre tavşanın eşey organlarında kuluçkaya yatırılmış, ardından tüp içindeki yumurta hücresiyle karşılaştırılmış ve bu kez döllenmenin gerçekleştiği görülmüştür. İnsanlarda dişi eşey organlarının spermanın dölleme yeteneğine katkısı olup olmadığı gösterilememiştir.

Dölleme yeteneği, ersuyunun içindeki sperma sayısına, spermaların yapı ve işlevlerinin normal olmasına (örneğin, hareket yeteneklerinin birkaç saat sürmesi gerekir) ve sıvının biyokimyasal bileşiminin uygun olmasına bağlıdır. Sıvının bileşimindeki en önemli maddeler fruktoz ve bazı enzimlerdir. Son yıllarda üremeyi inceleyen bilim adamlarının dikkatini çeken maddelerin başında prostaglandinler gelir. İlk kez prostatta bulunduğu için bu adı alan prostaglandinler ve bunlardan özellikle Prostaglandin F2 alfa, dölyatağı kaslarını kuvvetle kasabilir. Cinsel birleşme esnasında dışarı atılan ersuyu dölyatağı ağzına gelince, ersuyunda bulunan prostaglandinlerin etkisiyle dölyatağı kasılır ve ersuyunu adeta bir vantuz gibi içine çeker.
Nasıl Yapılır ?
Ersuyunun incelenmesi için gerekli örnek mastürbasyon yoluyla ya da cinsel birleşme sırasında geri çekme ile elde edilir. Ersuyunun dışarı atılmasıyla incelenmeye alınması arasında geçen zaman incelemenin sonucunu yakından etkiler. Bugünkü uygulamalarda spermaların hareketliliği ersuyu atımından 2 ve 6 saat sonra olmak üzere iki kez belirlenir. Hastanın tahlil yaptırmadan önceki 4-7 gün içinde cinsel ilişkide bulunmaması gerekir. Bu kurala uyulmazsa tahlil sonucunda spermaların sayısı hatalı olarak azalmış bulunabilir. Daha uzun sureli cinsel yasak sonrasında yapılan incelemede ise uzun süre bekleyen spermalar inceleneceğinden bunların hareket yetenekleri hatalı olarak azalmış bulunabilir. Ayrıca, prezervatiflerde bulunan sperma öldürücü maddeler tahlil sonucunu olumsuz yönde etkileyeceğinden ersuyu örneğinin bir prezervatife değil, temiz ve kuru bir cam kaba boşaltılması öğütlenir.

Sipermanın incelenmesi konusunun devamı için tıklayın >>

 

Yaşam Devresi

sol menü ok Doğacak Çocuk
sol menü ok Doğacak Çocuk 2
sol menü ok Düşük ve Kürtaj
sol menü ok Doğum
sol menü ok Yeni Doğmuş Bebek
sol menü ok Yeni Doğmuş Bebek Hastalıkları
sol menü ok Bebek
sol menü ok Bebeğin Beslenmesi
sol menü ok Yuva Öncesi Dönem
sol menü ok Yuva Dönemi
sol menü ok Okul Çağındaki Çocuk
sol menü ok Sorunlu Çocuklar
sol menü ok Ergenlik
sol menü ok Cinsellik
sol menü ok Kadın ve Erkek
sol menü ok Üretken Dönem
sol menü ok Doğum Kontrolü
sol menü ok Gebelikte Kadın
sol menü ok Çocuksuzluk
sol menü ok Yaşlılık
sol menü ok Ölüm

İnsan Bedeni

sol menü ok Baş ve Boyun
sol menü ok Göğüs
sol menü ok Karın
sol menü ok Sırt
sol menü ok Kol ve Bacaklar
sol menü ok Hücre, Doku ve Organlar
sol menü ok Kalıtım
sol menü ok Metabolizma
sol menü ok Solunum
sol menü ok Konuşma
sol menü ok Konuşma Bozuklukları
sol menü ok Sindirim Sistemi
sol menü ok Sindirim
sol menü ok Sindirim Bozuklukları
sol menü ok Dişler
sol menü ok Kan Dolaşımı
sol menü ok Kan
sol menü ok Kalp
sol menü ok Dolaşım Bozuklukları
sol menü ok Lenf Sistemi
sol menü ok Bağışıklık
sol menü ok Bağışıklık Bozuklukları
sol menü ok Böbrekler ve İdrar Yolları
sol menü ok Sinir Sistemi
sol menü ok Beyin
sol menü ok Bilinç Bozuklukları
sol menü ok Omurilik
sol menü ok Hormonlar
sol menü ok Hormon Bezleri
sol menü ok Hormon Bozuklukları
sol menü ok Kemik ve Eklemler
sol menü ok Kas Sistemi
sol menü ok Deri
sol menü ok Göz
sol menü ok Göz Bozuklukları
sol menü ok Kulak
sol menü ok Koku ve Tat Alma
sol menü ok Cinsel Organlar
sol menü ok Cinsel İlişki
sol menü ok Cinsel İlişki Sorunları

Doktorlar

sol menü ok Doç.Dr.Teoman Kadıoğlu
sol menü ok Prof.Dr. Derin Kösebay
sol menü ok Dr.Mehmet Öz

 

Copyright © 2009-2012  www.saglikweb.com iletişim : admin@saglikweb.com

  Sitemizde yayınlanan konular kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Bilgilendirme amaçlıdır.

    Bu site en iyi 1024x768 çözünürlükte görüntülenmektedir.

Sitemap / robot

  haberler