Kategoriler

sol menü ok Ana sayfa
sol menü ok Hastalıklar
sol menü ok İncelemeler
sol menü ok Çocuk Sağlığı
sol menü ok Sağlıklı Yaşam
sol menü ok Tedavi Önerileri
sol menü ok Yaşlılık
sol menü ok Psikoloji
sol menü ok İlkyardım
sol menü ok Tıp Sözlüğü
sol menü ok Sağlık Bilgileri
sol menü ok Sağlığımız
sol menü ok İlaçlar
sol menü ok Şifalı Bitkiler
sol menü ok Hastaneler
sol menü ok Sağlıklı Yemek Tarifleri

Sağlık

sol menü ok İnsan ve Çevresi
sol menü ok Sağlık Bilgisi
sol menü ok Beslenme
sol menü ok Vitaminler
sol menü ok Zayıflama
sol menü ok Egzersiz
sol menü ok Beden Bakımı
sol menü ok Ağız Sağlığı
sol menü ok Uyku
sol menü ok Kötü Alışkanlıklar
sol menü ok Tütün
sol menü ok Alkol
sol menü ok Uyuşturucular
sol menü ok Uyarıcılar

Başlıca Hastalıklar

sol menü ok Doğuştan Hastalıklar
sol menü ok Enfeksiyöz Hastalıklar
sol menü ok Ruhsal Hastalıklar
sol menü ok Depresyon
sol menü ok Nevroz
sol menü ok Psikoz
sol menü ok Ateş
sol menü ok İltihaplanma
sol menü ok Yaralar
sol menü ok Urlar
sol menü ok Kanser
sol menü ok Ödem
sol menü ok Mide-Bağırsak Hastalıkları
sol menü ok Damar Hastalıkları
sol menü ok Kan Hastalıkları
sol menü ok Böbrek ve İdrar Yolu
sol menü ok Sinir Hastalıkları
sol menü ok Beyin Hastalıkları
sol menü ok Solunum Sistemi Hastalıkları
sol menü ok Omurilik Hastalıkları
sol menü ok Kemik ve Eklem Hastalıkları
sol menü ok Kas Hastalıkları
sol menü ok Deri Hastalıkları
sol menü ok Kalp Hastalıkları
sol menü ok Kulak Hastalıkları
sol menü ok Cinsel Hastalıklar

Tedavi

sol menü ok İlkyardım
sol menü ok Doktor
sol menü ok Muayene
sol menü ok Radyolojik Muayene
sol menü ok İlaçlar
sol menü ok Ağrının dindirilmesi
sol menü ok Ruhsal Etkili İlaçlar
sol menü ok Antibiyotikler
sol menü ok Hastane
sol menü ok Ameliyat
sol menü ok Doku ve Organ Nakli
sol menü ok Radyoterapi
sol menü ok Diş Tedavisi
sol menü ok Psikiyatrik Tedavi
sol menü ok Doğal Tedavi
sol menü ok Homeopati
sol menü ok Akupunktur

Mide ve Bağırsak Hastalıkları
 
 
 
 
Mide ve bağırsak hastalıkları, bulantı ve kusma, ishal ve kabızlık gibi belirtilerin eşlik ettiği hastalıkların genel adıdır. Bu belirtiler sadece sindirim sistemine değil, örneğin sinir sistemindeki bir bozukluğun sonucu olarak da ortaya çıkabilirler. Karın ağrısı, mide ve bağırsak hastalıklarının sık görülen bir belirtisi olmakla beraber, diğer karın içi organlarındaki hastalıkların belirtisi de olabilir. Akut karın ağrıları cerrahi müdahaleyi gerektiren bir enfeksiyonu da düşündürür.
 
 

Mide ve bağırsak hastalıkları normal sindirim sürecini bozabilir. Bu gibi sindirim bozuklukları özellikle ishal olmak üzere çeşitli belirtiler gösterirler ve gıdaların ince bağırsak mukozasından yetersiz emilmesi sonucunu doğura bilerler (malabsorbsiyon). Sonuç olarak beden yeterli enerji ve yapı maddesinden yoksun kalır. Vitamin ve minerallerin emilimi de zarar görür ve beden sağlığını kaybeder.

Malabsorbsiyon, ince bağırsağın büyük bir kısmının alınması veya ince bağırsak mukozasının ciddi olarak haraplanması sonucu oluşan kusma ve ishalden dolayı da meydana gelebilir. İnce bağırsak mukozasının haraplanması, iltihaplar, radyasyon ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar (kemoterapi) sonucu oluşabilir.

Bulantı ve Kusma
Bulantı hoş olmayan, anlatılması güç bir duygudur. Çoğu kez tükürük artması, cildin solması, çarpıntı ve baş dönmesi, bulantıya eşlik eden hallerdir. Genellikle kusma ile sonuçlanır. Kusma sonucunda mide boşalacağından, bulantı hissi çoğunlukla kaybolur. Kusma ile sonuçlanan veya sonuçlanmayan bulantılar beyin urlarının sık görülen belirtisidir.
 
Kusma sırasında (vomitus) normal peristalsis (sindirim kanalındaki aşağıya doğru solucansı dalgalar) tersine döner (antiperistalsis) ve midedeki ya da varsa ince bağırsaktaki maddeler ağza doğru çıkar. Bu, bedenin bozulmuş veya zararlı olan besinlere karşı aldığı bir önlem olarak görülebilir. Ancak sık kusmak çok zararlıdır.

Kan asitliğini kaybeder (alkaloz), beden besinsiz kalır. Kusma büyük ölçüde mide asidi kaybına yol açar. Kusma soğan ilikte bulunan kusma merkezinin uyarılması ile ortaya çıkan bir reflekstir. Beyin için basıncının artması (örneğin beyin sarsıntısında) hoş olmayan şeyleri görme, koklama veya tatma, göğüs veya karın organlar hastalıkları, zehirlenmeler, iç kulakta bulunan denge organlarının tahrişi (örneğin yol tutması gibi durumlar) sonucu bu merkez uyarılabilir. Mide bağırsak hastalıkları ayrıca mide zarları iltihaplarında pilor daralması ve bağırsak tıkanması gibi durumlarda ortaya çıkabilir.
İshal
İshal, dışkının her zamankinden daha sık ve sulu olarak çıkması demektir. Örneğin, bir insan günde 3 defa dışarı çıkarsa bu mutlaka ishal değildir. Dışarıya çıkma sayısından daha önemli bir kıstas, dışarı çıkma sayısında meydana gelen değişikliklerdir. Çocuklar genellikle erişkinlerden daha sık dışarı çıkarlar. Dışkıları da daha incedir. İshalin en büyük tehlikesi bedende su ve organik maddelerin kaybına neden olmasıdır. Su kaybına yatkın ve şoka kolay giren çocuklar için bu durum özellikle tehlike oluşturur. İshal, kimusun bağırsaklardan hızla geçmesine yol açan çok güçlü peristalsis sonucu oluşmaktadır. Dolayısıyla bağırsaklar kimusdan su emmeye vakit bulamazlar.

Peristalsis artışı ince veya kalın bağırsaktan kaynaklanabileceği gibi her iki bağırsağın sağlam olduğu durumlarda da ortaya çıkar. Diğer nedenler arasında kimyasal maddeler kahvede bulunan kafein ve nikotin, sinir sisteminin aşırı uyarımı ve bazı hormonal bozukluklar (tiroid hormonu fazlalığı) sayılabilir. İshal, ruhsal ve duygusal gerginliğin yükseldiği durumlarda da ortaya çıkar. Ayrıca ince bağırsakların besinleri yeterince sindiremeyişi veya ince bağırsakta olan emilimin yetersizliği sonucu kalın bağırsaktaki besin artığının artışından ötürü de olabilir. Kalın bağırsakta çok sayıda bakteri vardır ve yemek artıklarını parçalamakta çok yararlı olan bu bakteriler bu işlem sırasında hassas bir denge sağlarlar. Karbonhidrat artıkları maya organizmaları tarafından organik asitler ve karbondioksite ayrışırlarken yemek artıkları ve proteinler mantarsı organizmalarca amonyağa parçalanırlar. Kalın bağırsağa giren karbonhidrat miktarı arttığında, maya bakterileri aşırı derecede çoğalırlar. Bu olay kalın bağırsağı uyararak maya ishaline yol açar. Oluşan dışkı sarımtıraktır ve ekşi bir kokusu vardır. Mantar ishalinin nedeni kalın bağırsakta çok miktarda bulunan mantarsı organizmalardır. Protein fazlalığı da, bu tür ishal için gerekli ortamı hazırlar. Mantar ishalinde dışkı koyu renklidir ve çürük kokar. Son olarak, bağırsakta salgılanan sıvı miktarının artması da ishali meydana getiren nedenlerdendir.

Bu durum genellikle aşırı miktarda selüloz içeren besinler (çiğ meyve gibi) alındığında ortaya çıkar. Bu hastalığın nedeninin bağırsak mukozası iltihabı olması yanında genellikle hastalığın oluşum mekanizmasında birden fazla etmen rol oynar. Hazımsızlık, çoğu kez bir oturuşta aşırı fazla yemek yemenin veya birdenbire değişik çeşit besin almaya başlamanın bir sonucudur. Her iki durumda da sindirim enzimlerinin sayısı yetersiz kalır. Bazı enzimlerin eksikliği doğuştan veya bir mide ameliyatı sonucu ya da örneğin, pankreas hastalıklarının sonucu olabilir.

Çoğu kez ishalin nedeni, mide ve/veya bağırsak mukozasının iltihaplanmasıdır. Bu duruma gastroenterit denir. Aynı besinin fazla miktarda alınması ya da viral veya bakteriyle enfeksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Gastroenterit virüsler tarafından oluşturulursa mide gribi olarak adlandırılır. Bazen sindirim kanalının önemli bir kısmı enfekte olacağı gibi bazen de ince bağırsakta yalnızca bir kısım söz konusu olur. Bundan dolayı karın ağrısı, kusma, halsizlik, ateş ve iştahsızlık gibi diğer belirtiler görülebilir. Virüslere karşı etkili ilaç henüz bulunmadığı için yalnızca belirtilerin tedavisi ile yetinilir. Gezginci ishali virüs ve bakterilerin birlikte rol oynadığı bir gastroenterit türüdür. Buna, çoğu kez gezen kimsenin memleketinde yaşamayan ya da çok ender görülen ve bu kimselerin bağışıklık sağlamaya fırsat bulamadığı mikroorganizmalar neden olur. Gastroenterit, bazı besinlerin alınışında veya su içilmesinden sonra baş gösterirse besin zehirlenmesi söz konusudur. Bunun nedeni bağırsaklardaki canlı mikroorganizmaların çoğalarak zehirli maddeler üretmesi (toksinler) veya kimyasal zehirler (arsenik,çinko) veya besinlerde bulunan zehirlerdir. Bazı bitki ve hayvanlar tamamıyla zehirlidirler.
Kabızlık
Kabızlık, kalın bağırsaktaki dışkının uzun bir süre gecikmesi sonucu yavaş ve zorlu hareketidir. Kalın bağırsakta suyu emilen dışkı sertleşir, akışı ve dışarı çıkarılması giderek daha da güçleşir. Kabızlık ne kadar uzun sürerse bağırsakları, müdahale etmeden boşaltmak o denli zorlaşır. Bununla birlikte bazı insanlar haftada bir ya da iki kez dışarı çıkarlar ve eğer bu onların normal hali ise kabızlıktan söz edilmez.

Sindirilmeyen besinlerin alınması, karın kaslarını zayıflamasına neden olan hareketsiz bir yaşantı, dışkının uzun bir süre içeride tutulması, gerginlik, sigarayı bırakma, bazı ilaçlar ve zayıf bağırsak duvarı kasları kabızlık yapan etkenlerdir.

Bağırsak duvarındaki kasların zayıf olması yaşlı kişilerde yaygın bir şikâyettir. Kabızlığa yol açan ciddi hastalıklar arasına bağırsak tümörleri (bu durumda çoğu kez kabızlık ile ishal birbirini izler). Hirschsprung hastalığı, anüs çevresinde ağrılı durumlar (bunlar dışkılamayı erteler) ve örneğin, kurşun zehirlenmesi gibi zehirlenme olayları sayılabilir.
Karın Ağrısı
Karın ağrısına yalnızca sindirim organları değil, herhangi bir karın organı da neden olabilir. Sindirim kanalının bazı kısımları, midenin üst kısmı (kardiya) ve kör bağırsağın tamamı ağrıya duyarlı değillerdir. Mukozanın da duyarlılığı yoktur. Bundan dolayı hasta ağrı duymadan, kontrol amacıyla mukozadan bir parça (biyopsi) alınması kolaydır. Dalak, karaciğer ve böbrekler gibi organlar da ağrıya karşı duyarlı değildir. Ağrı verdikleri durumlarda etraflarındaki kapsülün gerilmesi söz konusudur. Sindirim kanalı bozukluklarının neden olduğu ağrılar temel olarak düz kasların kasılmasından dolayıdır ve çoğu kez kramplar (kolik), periton iltihabı veya dokunun yeterli derecede kan alamadığı damar bozuklukları şeklinde ortaya çıkarlar. Şiddetli, akut bir karın ağrısı sıklıkla cerrahi tedavi gerektiren enfeksiyonal bir duruma işarettir. Karın ağasından şikâyet eden bir hastanın karnı yerel veya genel olarak karın kaslarının sertleşmiş olmasından dolayı serttir, direnç gösterir. Bu, "guarding" denilen bir refleks sonucudur. Hasta bunun farkına varmaz, istese de karın duvarı kaslarını gevşetemez. Örneğin, apandisit vakalarında karının sağ alt kısmında kassal bir direnç olur. Karın ağrılarında karna bastırıldığında (basınç sancısı) ve bu basınç birden kaldırılınca sancı olur. Bu belirtiler iltihaplı organın kendiliğinden değil, esas olarak iltihaplı organın yanında bulunan peritonun tahrişi nedeniyle oluşurlar. Buna lokal peritonit denir. Uzun müddet sürdüğü takdirde genel peritonite dönüşebilir.
 

Yaşam Devresi

sol menü ok Doğacak Çocuk
sol menü ok Doğacak Çocuk 2
sol menü ok Düşük ve Kürtaj
sol menü ok Doğum
sol menü ok Yeni Doğmuş Bebek
sol menü ok Yeni Doğmuş Bebek Hastalıkları
sol menü ok Bebek
sol menü ok Bebeğin Beslenmesi
sol menü ok Yuva Öncesi Dönem
sol menü ok Yuva Dönemi
sol menü ok Okul Çağındaki Çocuk
sol menü ok Sorunlu Çocuklar
sol menü ok Ergenlik
sol menü ok Cinsellik
sol menü ok Kadın ve Erkek
sol menü ok Üretken Dönem
sol menü ok Doğum Kontrolü
sol menü ok Gebelikte Kadın
sol menü ok Çocuksuzluk
sol menü ok Yaşlılık
sol menü ok Ölüm

İnsan Bedeni

sol menü ok Baş ve Boyun
sol menü ok Göğüs
sol menü ok Karın
sol menü ok Sırt
sol menü ok Kol ve Bacaklar
sol menü ok Hücre, Doku ve Organlar
sol menü ok Kalıtım
sol menü ok Metabolizma
sol menü ok Solunum
sol menü ok Konuşma
sol menü ok Konuşma Bozuklukları
sol menü ok Sindirim Sistemi
sol menü ok Sindirim
sol menü ok Sindirim Bozuklukları
sol menü ok Dişler
sol menü ok Kan Dolaşımı
sol menü ok Kan
sol menü ok Kalp
sol menü ok Dolaşım Bozuklukları
sol menü ok Lenf Sistemi
sol menü ok Bağışıklık
sol menü ok Bağışıklık Bozuklukları
sol menü ok Böbrekler ve İdrar Yolları
sol menü ok Sinir Sistemi
sol menü ok Beyin
sol menü ok Bilinç Bozuklukları
sol menü ok Omurilik
sol menü ok Hormonlar
sol menü ok Hormon Bezleri
sol menü ok Hormon Bozuklukları
sol menü ok Kemik ve Eklemler
sol menü ok Kas Sistemi
sol menü ok Deri
sol menü ok Göz
sol menü ok Göz Bozuklukları
sol menü ok Kulak
sol menü ok Koku ve Tat Alma
sol menü ok Cinsel Organlar
sol menü ok Cinsel İlişki
sol menü ok Cinsel İlişki Sorunları

Doktorlar

sol menü ok Doç.Dr.Teoman Kadıoğlu
sol menü ok Prof.Dr. Derin Kösebay
sol menü ok Dr.Mehmet Öz

 

Copyright © 2009-2012  www.saglikweb.com iletişim : admin@saglikweb.com

  Sitemizde yayınlanan konular kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Bilgilendirme amaçlıdır.

    Bu site en iyi 1024x768 çözünürlükte görüntülenmektedir.

Sitemap / robot

  haberler